Savjeti--

MIKROČIPIRANJE

Tracer® je mikročip za trajno označavanje životinja. Prenesen je u Europu iz SAD-a 1989. godine kao sredstvo za identifikaciju životinja. Mikročip je nešto veći od zrna riže dizajniran tako da bude položen ispod kože kućnog ljubimca.

Što je mikročip?

Mikročip je malena kapsula ovalnog oblika veličine zrna riže. U njemu se nalazi jedinstveni identifikacijski broj te je izrađen od stabilnog, čvrstog materijala kako ga organizam ne bi odbacio. Ima posebnu zaštitnu prevlaku koja sprečava njegovo putovanje.

Kako se implantira?

Kod pasa, mačaka i zečeva čip se implantira s lijeve strane vrata malo iza uha koristeći posebni sterilni aplikator u kojem se nalazi čip. Sam zahvat nije bolniji od običnog vakciniranja životinje.

Cijena mikročipiranja?

  • Cijenu određuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva te označavanje psa mikročipom posebno na zahtjev vlasnika izvan akcije cijepljenja protiv bjesnoće prema obvezi iz Pravilnika o označavanju pasa
    (NN 162/03, 114/04) iznosi 89 kn.
  • Cijepljenje protiv bjesnoće i dehelmintizacija pasa s označavanjem s mikročipom iznosi 174 kn. Dok samo cijepljenje protiv bjesnoće i dehelminitizacija iznosi 126 kn. U sve cijene je uključen PDV.

Trajnost mikročipa?

Pošto je mikročip izrađen od stabilnog i čvrstog materijala njegova je trajnost duža od životnog vjeka životinje.

Kada čipirati?

Prema Pravilniku o označavanju pasa svi psi oštenjeni u razdoblju od 1. listopada 2004. godine moraju biti obavezno označeni mikročipom, čiji broj mora biti uveden u evidenciju ovlaštene veterinarske organizacije odnosno veterinarske ambulante privatne prakse ovlaštene za cijepljenje pasa protiv bjesnoće kao što je to naša ambulanta. Pri tom životinja dobiva novu knjižicu ( veterinarsko-zdravstvenau svjedodžbu za kućne ljubimce) plave boje sa hrvatskim grbom.
Isto tako ukoliko želite ući sa svojim ljubimcem u Europsku Uniju vaša životinja mora biti:

  1. čipirana
  2. obavezno cijepljena protiv bjesnoće
  3. mora imati obrazac HVI 12 EU - Veterinarsku svjedodžbu za domaće pse, mačke i životinje iz porodice kuna koji ulaze u Europsku zajednicu za ne-komercijalni prijevoz.

Mogući problemi?

Najčešće spominjani problemi vezani su uz migraciju čipova nakon njihove aplikacije. Niti jedan mikročip ne bi se trebao pomaknuti daleko od mjesta u koje je implantiran. Nažalost, ne možemo tvrditi da to nije moguće i da se to nikada neće dogoditi. Iz očitog razloga, mikročipovi su dizajnirani na način da uzrokuju što manju reakciju tkiva u koje se implantiraju, a upravo to, u pojedinim slučajevima, može biti uzrokom njihove migracije. Pravilnom primjenom i pridržavanjem uputa proizvođača, migracija čipova je po posljednjim istraživanjima u Europi i SAD postala gotovo zanemariva.